Sociálně-právní ochrana dětí se zabývá a řeší velmi citlivou oblast lidského žití a opírá se ve své práci o ústavní principy upravené Ústavou České republiky, Listinou základních práv a svobod, Úmluvou o právech dítěte a zákonem č. 359/99 Sb. o sociálně-právní ochraně dětí.
Jedná se zejména o:
- ochranu dětí před tělesným a duševním násilím
- ochranu zdravého fyzického, psychického a mravního vývoje dětí
- ochranu před sociálně-patologickými jevy
- vyhledávání rodin sociálně ohrožených a sociálně potřebných a zajištění navazující práce s těmito rodinami
- pomoc rodinám s výchovnými problémy a trestnou činností dětí a mládeže
- poskytování poradenské činnosti rodičům a dětem při řešení jejich rodinných a sociálních problémů
- výchovné působení na rodiče a děti
- preventivní a osvětovou činnost v rámci prevence kriminality dětí a mládeže
- rozhodování v 1. stupni správního řízení o výchovných opatřeních, neučiní-li tak soud a sledování, zda jsou dodržována opatření, o nichž bylo rozhodnuto
- zastupování dětí v soudních sporech (ve věcech opatrovnických, poručnických, paternitních, výkon rodičovské zodpovědnosti, výchovných opatřeních, dědická řízení, řízení dle zákona č. 218/2003 Sb., o soudnictví ve věcech mládeže, v trestních řízeních)
- spolupráci se státními i nestátními organizacemi při řešení problematiky dětí a mládeže
- zajištění neodkladné péče dětem, které se ocitly bez přiměřené péče a ochrany, včetně podání návrhu soudu na vydání předběžného opatření
- výkon pohotovosti v na úseku sociálně-právní ochrany dětí po skončení pracovní doby, ve dnech pracovního klidu a pracovního volna.
MČ Brno-jih vykonává státní správu pro městské čtvrtě Komárov, Horní Heršpice, Dolní Heršpice, Přízřenice na úseku sociální péče (sociálně-právní ochrany dětí a opatrovnictví dle §§ 192-193. zákona č. 99/1963 Sb. občanský soudní řád, ve znění pozdějších předpisů).