Poplatek ze psů - Městská část Brno-jih

Městská část Brno-jih

Poplatek ze psů

Poplatek se platí ze psů starších 3 měsíců.

Poplatek platí držitel psa – fyzická nebo právnická osoba, která je přihlášena nebo má sídlo na území MČ Brno-jih.

Držitel psa je povinen ohlásit správci poplatku do 15 dnů každou změnu, která má vliv na započetí, zánik nebo výši poplatkové povinnosti.

Držitel psa je povinen zaplatit roční poplatek bez vyměření, a to nejpozději do 31. března daného kalendářního roku.

Způsoby úhrady:

  • bezhotovostním převodem na účet č. 19-15929621/0100 (při bezhotovostní platbě na účet je nezbytné uvést variabilní symbol, který Vám byl přidělen),
  • v hotovosti nebo platební kartou na pokladně ÚMČ Brno-jih, Mariánské nám. 13, dveře č. 222 (v úředních dnech Po, St od 8:00 do 17:00 h).

Správce poplatku může stanovit zvýšení poplatku jako následek za pozdní úhradu poplatku nebo jeho části, a to až do výše dvojnásobku rozdílu mezi částkou poplatku, která má být zaplacena nebo odvedena, a částkou zaplacenou nebo obvedenou do původního dne splatnosti poplatku.

Sazby poplatků ze psů (v Kč za rok)

Snížená sazba poplatku se vztahuje na psa, jehož držitelem je osoba starší 65 let, sníženou sazbu poplatku platí od 1. ledna následujícího kalendářního roku.

Snížená sazba poplatku se dále vztahuje na držitele psa mladšího 65 let, jehož jediným zdrojem příjmu je důchod vyplácený podle zákona o důchodovém pojištění, např. starobní, invalidní (snížená sazba se vztahuje pouze na prvního psa). Tuto skutečnost je nutné doložit včetně čestného prohlášení.

Osvobození od poplatku jsou držitelé průkazu ZTP, ZTP/P, osoby nevidomé, které jsou závislé na pomoci jiné fyzické osoby, osoby provádějící výcvik psů určených k doprovodu těchto osob, osoby provozující útulek pro zvířata, organizační složky státu, příspěvkové organizace, Červený kříž, nadace, držitelé záchranářských psů a canisterapeutičtí psi. Tuto skutečnost je nutné doložit.

Odhlášení psa z evidence - dojde-li ke změně údajů uvedených v přihlášce (např. změna pobytu držitele, úhyn psa), je poplatník povinen tuto změnu oznámit do 15 dnů ode dne, kdy nastala. Odhlášení psa z evidence správci poplatku se provádí písemně, nejlépe prostřednictvím příslušného formuláře (Oznámení o ukončení místního poplatku ze psů). Držitel psa má v tomto případě i povinnost vrátit psí známku Brno-jih s evidenčním číslem, pokud mu byla přidělena.

ČIP - od 01.01.2020 je dle veterinárního zákona č. 302/2019 Sb., povinnost označovat psy elektronickým mikročipem na území ČR. Výjimkou jsou psi označení čitelným tetováním provedeným před 03.07.2011. Dozorovým orgánem je státní veterinární správa (www.svscr.cz/zdravi-zvirat/povinne-oznacovani-psu ).

Veřejně dostupná registrační místa čipů:

www.identifikace.cz, www.backhome.cz, www.narodniregistr.cz, www.czpetnet.cz, www.cipy-znamky.cz, https://pet2me.eu, www.cmku.cz, www.evidencepsu.cz, www.help4pet.cz, www.svscr.cz, www.registrmikrocipu.cz, www.iftaregistr.cz, www.centralniregistrzvirat.cz, www.petmaxx.com

Registr petpasů Komory veterinárních lékařů ČR: https://petpas.vetkom.cz

Držitel psa může na dobrovolné fázi (nepovinný údaj) sdělit správci poplatku číslo čipu do evidence.

Označování psů známkou Brno-jih s evidenčním číslem je od zavedení zákonné povinnosti označování psů elektronickým mikročipem dobrovolné.

Veškeré informace Vám rádi poskytneme na tel.: 545 427 532 nebo na e-mailu: katerina.haluzova@brno-jih.cz

Právní úprava:

  • obecně závazná vyhláška Statutárního města Brna č. 27/2024, o místních poplatcích,
  • zákon č. 565/1990 Sb., o místních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů,
  • zákon č. 280/2009 Sb., daňový řád, ve znění pozdějších předpisů.

Dokumenty